Nämnder och sektioner / avdelningar

REVISIONSNÄMNDEN 2021 - 2025

Ordinarie medlem
Mirja Högstrand ordf.
Anneli Tunttunen viceordf.      
Anni Cappel
Ari Lehtonen
Jani Salo

Ersättare
Kenneth Karlsson
Rolf Gådefors
Ilkka Hovi
Anu Lehtonen
Heidi Fröjd

CENTRALVALNÄMDEN 2021-2025

Ordinarie                                         Ersättare
Stig-Göran Häggblom pj.        Marjo Sjöblom
Arja Hanka varapj.                      Jukka Salo
Harri Karvonen                            Tuula Viitanen
Annikki Tuisku                             Jouko Korpela
Harri Suominen                           Leila Lähdesmäki

 

VALNÄMD FÖR PROPORTIONELLA VAL 2021 – 2025

Ordinarie medlem                       Ersättare
Mirja Högstrand ordf.                  Solveig Björklund
Sakari Mäntysaari viceordf.      Hannele Lammi
Mari Hiltula                                     Ilkka Hovi
Jukka Salo                                      Jarmo Tarkka

GRUNDTRYGGHETSNÄMNDEN 2021 

Ordinarie medlemmar / grupp inom parentes suppleanter / grupp: 

Tero Honkonen, ordf. / SDP (Juha Suominen / SDP)
Mirja Högstrand, iceordf. / Vänster (Stina Bärnlund / SFP)
Heidi Fröjd / SDP (Annikki Tuisku / SDP)
Catharina Skur / SFP (Sonja Lapveteläinen / SFP)
Robert Sundberg / SFP (Kenneth Karlsson / SFP)
Helena Suominen / Saml. (Pertti Rantakoski / Saml.)
Jarmo Tarkka / PS (Pia Salo / PS)

BILDNINGSNÄMNDEN 2021 – 2025

Ordinarie medlem
Johan Bärnlund, ordf.
Mika Keller, viceordf.
Marjo Sjöblom
Jani Salo
Katja Mäkinen
Anni Cappel
Erja Seppälä

 

Ersättare
Anton Lindholm
Arja Hanka
Rose-Marie Engvall
Annikki Tuisku
Anneli Koivisto
Matti Hiltula
Ari Lehtonen

 

FINSKSPRÅKIGA SEKTIONEN 2021 – 2025 

Ordinarie medlem
Jani Salo ordf.
Mika Keller viceordf.           
Anni Cappel
Erja Seppälä
Katja Mäkinen

 

Ersättare
Annikki Tuisku
Arja Hanka
Mari Hiltula
Ari Lehtonen
Anneli Koivisto

 

SVENSKSPRÅKIGA SEKTIONEN 2021 - 2025

Ordinarie medlem
Johan Bärnlund ordf.
Jenny Björndahl-Öhman viceordf.     
Åsa Söderman-Rantakoski
Mats Virta
Jessica Lärka

 

Ersättare
Anton Lindholm
Amanda Björkblom
Irma Melic
Viktor Asplund
Josefine Kaas

 

TEKNISKA NÄMNDEN 2021 - 2025

Ordinarie medlem
Jukka Salo, ordf.
Tero Honkonen, viceordf.    
Daniel Lehtonen
Mirja Högstrand
Meri Markkanen
Kai Rantakoski
Arja Hanka

Ersättare
Anu Lehtonen
Jaakko Rantala
Stig-Göran Häggblom
Rose-Marie Engvall
Katja Mäkinen
Helena Suominen
Jarmo Tarkka